Ovocie Potraviny Prírodná lekáreň Recepty Superpotraviny Zdravá výživa Zdravé nápoje Zdravie

Sila arónie pre vaše zdravie: Od posilnenia imunity k boju proti zápalu

arónia

Arónia je druh kríka pochádzajúci zo Severnej Ameriky, ktorý sa teraz pestuje vo východnej Európe. Ide o tmavé bobule, ktoré rastú na kríkoch. Tieto bobule sú tiež známe pre nepriaznivý účinok, ktorým je vysušovanie ústnej dutiny. Plody arónie sa môžu konzumovať čerstvé samotné alebo sa môžu použiť ako prísada do jedál, ako sú koláče, džúsy a čaj. Hovorí sa, že bobule majú mnoho zdravotných výhod, vrátane protirakovinových vlastností.

Arónia strom, tiež známy ako čierna arónia, je ako sme už spomenuli, opadavý ker, ktorý pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Rastie vo vzpriamenom a pomerne zaoblenom tvare a môže dosiahnuť výšku 120 – 240 centimetrov. Vrch kra je často zaoblený a má tendenciu sa priaznivo rozvetvovať a tým prinášať hojné množstvo bobúľ.

Hodnoty vitamínov a minerálov v arónii

Plody arónie sú nízkokalorické, ale obsahujú veľa živín, pretože majú vysoký obsah vlákniny, vitamínu C a mangánu. Bobule tiež dodávajú folát, železo a vitamíny A a E.

Navyše sú vynikajúcim zdrojom prospešných antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť vaše bunky pred potenciálne škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. Plody arónie majú obzvlášť vysoký obsah antokyánov, ktoré dodávajú bobuliam tmavomodrú až čiernu farbu.

Arónia účinky

V dnešnej dobe je dôležité posilniť imunitný systém. Zdravý imunitný systém môže pomôcť telu bojovať proti rôznym chorobám. Bohužiaľ, nezdravý životný štýl, ako sú problémy s hmotnosťou, nedostatok spánku alebo málo pohybu, môže zhoršiť imunitný systém. Plody arónie obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré môžu pomôcť  posilniť imunitný systém. Denná dávka plodov arónie môže pomôcť predchádzať problémom, ako je aj infekcia močových ciest.

Hladina cukru v krvi je pre mnohých dôležitou témou, pretože regulácia cukru v krvi je rozhodujúca z rôznych zdravotných dôvodov. Je dôležité sledovať, kedy je vaša hladina cukru v krvi príliš vysoká alebo príliš nízka, pretože ovplyvňuje všetko od rizika cukrovky až po iné zdravotné problémy. Našťastie mangán v  plodoch arónie môže pomôcť telu regulovať hladinu cukru  v krvi.

Plody arónie sú prospešné aj pre pečeň, a pomáhajú  znižovať riziko fibrózy pečene. Živá fibróza sa vyskytuje, keď sa pečeň snaží opraviť, ale nakoniec sa poškodí vytvorením abnormálneho jazvového tkaniva. Po určitom bode je fibróza pečene nezvratná, preto je nevyhnutné dostať do tela zdravé množstvo antokyánov.

Živiny v plodoch arónie tiež znižujú riziko rakoviny alebo nádorov v pľúcach vďaka svojmu silnému antioxidačnému účinku. Je to preto, že bobule pomáhajú  znižovať oxidačný stres v pľúcach . Keď nie je dostatok antioxidantov pre pľúca, bunky v pľúcach sa môžu zapáliť v dôsledku znečistenia ovzdušia alebo iných environmentálnych problémov.

arónia štava

Arónia nežiadúce účinky

Neexistujú žiadne informácie o rizikách konzumácie plodov arónie. Je však potrebné poznamenať, že konzumácia bobúľ v surovom stave môže vysušiť ústa.

Arónia užívanie

Vhodné dávkovanie arónie závisí od niekoľkých faktorov, ako je vek používateľa, zdravotný stav a niekoľko ďalších faktorov. V súčasnosti nie je dostatok vedeckých informácií na určenie vhodného rozsahu dávok pre aróniu. Je však ale úplne bezpečné používať aróniu v rámci vášho jedálnička na dochutenie ovocných štiav či ako surovina do zákuskov.

Arónia dávkovanie

Ukázalo sa, že približne 200 ml (arónia šťava) alebo 300 mg (extrakt z arónie) poskytuje po priaznivé účinky na celé telo. Rovnako prínosný je aj arónia sirup, ktorý slúži namiesto extraktu a je možné ho použiť na osladenie nápojov či sladkých jedál.

Arónia recepty

Arónia je skvelým prídavkom čerstvých ovocných štiav, raňajkových pokrmov či ovocných šalátov. V surovom stave sa odporúča jesť s ovocím, ktoré obsahujú dostatok vody, nakoľko arónia sama o sebe vysušuje ústnu dutinu. Skvelou možnosťou ako aróniu využiť je tiež výroba zálievky na šalát alebo coulis (teplej ovocnej omáčky) na dezerty. Vyskúšajte bublaninu s bobuľami arónie, alebo svieži ovocno-želatínový koláč. A pre nenáročných si jednoducho bobule vyšťavte a vychutnajte si svieže doplnenie tekutín počas celého roka.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320610#health-benefits
https://extension.umaine.edu/agriculture/aronia/plant-description-and-habitat/
https://www.aroniaberry.ca/blog/10-reasons-why-you-should-add-aronia-berries-to-your-healthy-diet/
https://www.healthline.com/nutrition/aronia-berries
https://www.sweetairefarm.com/recipes/aronia-recipes/
https://examine.com/supplements/black-chokeberry/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka