Psychika a stres Zdravie

Úzkosť – problém modernej doby

Úzkosť je emočný stav charakterizovaný pocitom intenzívneho vnútorného nepokoja, strachu a napätia. Je to normálna a prirodzená reakcia organizmu na stresujúce situácie. Úzkosť môže mať fyzické, emocionálne a kognitívne prejavy.

Úzkosť je prirodzená reakcia, ktorá nám môže pomôcť pripraviť sa na nebezpečné situácie a mobilizovať naše telo a myseľ. Avšak, keď úzkosť pretrváva alebo je prehnaná vo vzťahu k skutočnej hrozbe, môže sa stať problémom a ovplyvniť našu kvalitu života. V takých prípadoch môže byť vhodné vyhľadať pomoc od odborníka, ako je psychológ alebo psychiater, ktorý môže poskytnúť liečbu a podporu. Úzkosť, ktorá pretrváva sa nazýva aj chronická. Nastáva vtedy, keď si príznakov nevšímate, alebo ich neriešite. Stavy však dokážete potlačiť alebo eliminovať vďaka tipom na konci tohto článku.

Úzkosť prejavy

Fyzické prejavy

  • Zvýšený pulz a srdcová frekvencia
  • Zvýšené dýchanie, dusenie sa alebo ťažkosti s dýchaním
  • Zvýšené potenie
  • Závraty alebo únava
  • Nevoľnosť alebo žalúdočné nepríjemnosti
  • Napätie v svaloch a bolesti hlavy
  • Ťažkosti so spánkom, nespavosť

Psychické prejavy

  • Neustály pocit nepokoja, strachu alebo napätia
  • Nervozita a podráždenosť
  • Znížená schopnosť sústrediť sa alebo rozhodovať
  • Časté obavy, pretrvávajúce myšlienky na nebezpečenstvo
  • Pocit bezmocnosti alebo strachu z straty kontroly
  • Pocit únavy a vyčerpania

Úzkosť príznaky – čo ju spôsobuje?

  • Únikové správanie, snaha vyhnúť sa situáciám, ktoré vyvolávajú úzkosť
  • Sociálna izolácia a ťažkosti v medziľudských vzťahoch
  • Zvýšená podráždenosť alebo agresivita
  • Pocit neistoty alebo strachu z verejného vystupovania
  • Skreslené vnímanie situácií ako hrozivých alebo nebezpečných
  • Stresové situácie v škole, práci či v rodine
  • Znížené množstvo spánku
  • Reakcia tela na neočakávané situácie

úzkosť

Panický atak

Panický atak je náhly a intenzívny nával intenzívnej úzkosti, ktorý sa prejavuje súborom fyzických a psychických príznakov. Panické ataky sa môžu vyskytnúť neočakávane a bez zjavného dôvodu, alebo môžu byť vyvolané konkrétnymi situáciami alebo spúšťačmi.

Panické ataky môžu trvať niekoľko minút až hodín, a môžu byť veľmi vyčerpávajúce a obmedzujúce. Často vedú k obavám z opakovania ataku a k vyhýbaniu sa situáciám, ktoré by ho mohli spustiť. Opakované panické ataky môžu viesť k rozvoju panického poruchy, ktorá je charakterizovaná opakovanými atakmi a obavami z budúcich atakov.

Sociálna úzkosť

Sociálna úzkosť, tiež známa ako sociálna fóbia, je psychická porucha, ktorá sa prejavuje výrazným a neprimeraným strachom zo sociálnych situácií a obávaním sa z verejného vystupovania alebo interakcie s ostatnými ľuďmi. Osoby s sociálnou úzkosťou majú často obavy zo správania sa alebo vykonávania určitých činností pred ostatnými, pretože sa boja posúdenia, odsúdenia alebo ponižovania zo strany iných ľudí.

Ako úzkosti predísť?

S úzkosťou sa dá bojovať rôzne. Niektorí volia lieky na stres a úzkosť, ktoré pomáhajú okamžite, no ich účinok nie je dlhodobý. Častou voľbou sú najmä voľnopredajné lieky na úzkosť ktoré zmiernia dýchavičnosť či trasenie sa. Aj napriek tomu si však stojíme za tým, že najlepším liekom na úzkosti je liečba z dlhodobého hľadiska s obmedzením umelých liečiv.

Najlepší liek na úzkosť

Či už ste v stave úzkosti, alebo mimo neho, preventívne techniky na zmiernenie úzkosti sú veľkým pozitívom do celkovej životnej pohody. Zhrnuli sme pre vás 8 najlepších liekov na prevenciu či liečenie stavov úzkosti:

  1. Hlboké dýchanie: Zamerajte sa na pomalé a hlboké dýchanie. Hlboké nádychy a výdychy môžu pomôcť upokojiť telo a znížiť úzkosť.
  2. Progresívna svalová relaxácia: Naučte sa relaxovať postupne jednotlivé svalové skupiny vo vašom tele. Toto cvičenie môže pomôcť uvoľniť napätie a znížiť úzkosť.
  3. Kognitívna reštrukturalizácia: Identifikujte negatívne myšlienky a presvedčenia, ktoré prispievajú k vašej úzkosti. Skúste ich nahradiť pozitívnymi a realistickými myšlienkami.
  4. Zameranie na prítomný okamih: Prax mindfulness a zameranie sa na prítomný okamih môže pomôcť prekonať úzkosť. Skúste si všímať svoje zmysly a vnímať okolitý svet bez súdov a posúdení.
  5. Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita môže mať pozitívny vplyv na náladu a znížiť úzkosť. Vyskúšajte cvičenie, chôdzu, beh, jogy alebo iné formy pohybu, ktoré vám vyhovujú.
  6. Podpora sociálneho kontaktu: Hovorte o svojich pocitoch a skúsenostiach s dôverou blízkym priateľom alebo rodine. Podpora a porozumenie zo strany iných môžu byť veľmi prospešné.
  7. Vyhnite sa stimulantom: Niektoré látky, ako kofeín alebo alkohol, môžu zvýšiť úzkosť. Skúste minimalizovať alebo sa vyhnúť ich konzumácii. V prípade, že ste na kofeín navyknutí, vyskúšajte jeho alternatívy, akými môže byť matcha alebo chlorella.
  8. Dostatočný spánok: Správny spánok je dôležitý pre celkovú pohodu a zvládanie úzkosti. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a vytvoriť si zdravé spánkové návyky.

V neposlednom rade, nebojte sa o svojich stavoch rozprávať so svojimi blízkymi alebo odborníkmi. I keď ide o bežné ochorenie, ktoré ochorením nazývať nemusíme, je dôležité nechať si poradiť, porozprávať sa o svojich pocitoch, či stavoch, ktoré vo vás úzkosť vyvolávajú. Rozhovorom nič nepokazíte, naopak odreagujete sa od negatívnych myšlienok a naberiete pocit istoty a dôvery.

Zdroje:
https://www.healthline.com/health/anxiety
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anxiety/symptoms-causes/syc-20350961
https://medlineplus.gov/anxiety.html
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/mental-health/anxiety

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň