Vitamíny Výživové doplnky Zdravie

Výhody lipozomálneho vitamínu C

c vitamin

Ak užívate doplnky výživy, pravdepodobne ste si v posledných rokoch všimli nový pojem na obaloch s vitamínom C: „lipozomálne“. Čo teda znamená lipozomálny vitamín C a má jeho užívanie nejaké výhody oproti bežným doplnkom vitamínu C? Dozviete sa, čo potrebujete vedieť o lipozomálnych vitamínoch a ako zistiť, ktorý vitamín C je pre vás najvhodnejší – či už hľadáte posilnenie imunitného systému, podporu zdravia srdca a pľúc alebo len všestranný antioxidant na boj proti voľným radikálom, aby ste sa cítili výborne.

Čo sú lipozomálne vitamíny?

Dostupné vo forme tabliet, kapsúl a tekutín, lipozomálne vitamíny sú v podstate “malé balíčky”, ktoré sa používajú na zlepšenie dôležitých zlúčenín, ako sú živiny a ako je vitamín C. Ak vám slovo “lipozomálny” napadne spojiť s “lipidmi”, nie ste ďaleko od pravdy: lipozómy sú v skutočnosti tvorené lipidmi, ktoré patria do triedy zlúčenín vrátane tukov a tukom podobných látok (ako sú fosfolipidy).

Prečo je výhodné dodávať vitamín v lipozóme? Treba si uvedomiť, že vonkajšia membrána našich buniek je tiež zložená z fosfolipidov, čo umožňuje živinám v lipozóme ľahko preniknúť cez bunkovú membránu, pretože ide o rovnaký typ látky.

Lipozomálny vitamín C vs. tradičný vitamín C

Existuje jedna kľúčová odlišnosť medzi tým, ako váš organizmus využíva lipozomálny vitamín C oproti tradičnému vitamínu C. Všetko závisí od rýchlosti, akou sa vitamín C dostane do vašej krvného obehu.

Myslite na to takto: aby vitamín C priniesol telu prospech, musí čakať v rade, kým sa “dostane do klubu” (inak povedané, do vnútra bunky). Tradičný vitamín C sa nedostáva tak rýchlo, ako by sme si predstavovali… ale tu prichádzajú na pomoc lipozómy! Keď je vitamín uzavretý v lipozóme, jedná sa s ním ako s VIP členom a môže ľahko prejsť vstupom bez problémov. A keďže sa dostane tak rýchlo a efektívne, v skutočnosti budete potrebovať menej vitamínu C z lipozomálneho doplnku než z bežnej tablety alebo kapsuly vitamínu C.

Sú tradičný vitamín C vyhodené peniaze? Ak trvá vitamínu C dlhšie, kým sa dostane do bunky, znamená to, že by ste ho nemali užívať? Nie! V skutočnosti je nelipozomálny vitamín C stále skvelým doplnkom, ktorý môžete pridať do svojej zdravotnej rutiny. Tvrdíme, že v akejkoľvek forme je to jeden z najlepších antioxidantov pre zdravie imunitného systému.

Jednou z bežných obáv týkajúcich sa väčšiny doplnkov vitamínu C je, že dávka je taká vysoká, že telo väčšinu z nej vylúči močom. Toto je vlastne mýtus. Vitamín C, ako kyselina askorbová, je v skutočnosti rozpustný vo vode, čo znamená, že nezostáva v tele tak dlho ako vitamíny rozpustné v tukoch. Áno, výskum ukazuje, že absorpcia vitamínu C sa znižuje na hranicu 200 mg; tento nadbytok však stále môže urobiť pre vaše telo veľa. Pred vylúčením cirkuluje a poskytuje zdravotné výhody.

Majte tiež na pamäti, že inovatívne značky doplnkov našli niekoľko skvelých riešení pre tradičný vitamín C, ktoré pomáhajú optimalizovať výhody aj bez lipozomálneho podávania.

Nevýhody lipozomálnych vitamínov

Ak hľadáte lepšie vstrebateľné vitamíny, možno zvažujete nákup iba lipozomálnych doplnkov. Upozorňujeme však, že lipozómy majú jednu nevýhodu: môžu byť veľmi jemné a pri skladovaní sú často nestabilné. Navyše sa rýchlo rozkladajú v žalúdku. Preto je dôležité byť vyberavý spotrebiteľ a kupovať len lipozomálny vitamín, ktorý je vo forme hydrogélu. Hydrogél je látka, ktorá má tendenciu stať sa gélovitou po vystavení vode; to nielen chráni lipozómy, ale tiež zlepšuje dodávanie počas dlhšieho obdobia. Výskum ukázal, že lipozomálny-hydrogélový vitamín C môže poskytnúť podstatne väčšiu absorpciu v tele.

Aký je rozdiel medzi vitamínom C rozpustným v tukoch a lipozomálnym vitamínom C?

Lipozomálny vitamín C nie je jedinou alternatívou k tradičnej, vo vode rozpustnej vitamínovej formulácii. Existuje aj forma vitamínu C rozpustná v tukoch, askorbylpalmitát. Aj keď je pravda, že táto forma sa môže dostať do oblastí tela, kam sa kyselina askorbová (vo vode rozpustná forma) nedostane, len lipozomálna forma obchádza bunkovú membránu, aby sa vstrebala veľmi rýchlo.

Je pre vás lipozomálny vitamín C dobrý?

Nemôžete prehliadať zdravotné výhody vitamínu C. Je známy svojou schopnosťou:

  • Zvýšiť syntézu kolagénu
  • Podporovať kardiovaskulárne zdravie
  • Podporovať zdravú funkciu pľúc
  • Posilniť zdravý imunitný systém

Navyše, vitamín C má úžasné antioxidačné vlastnosti a je skvelý v boji proti voľným radikálom.

Lipozomálne formy majú okrem vylepšeného spôsobu podávania aj ďalšie výhody. Po prvé, poskytujú fosfatidylcholín, hlavnú zložku lecitínu, ktorý dodáva bunkovým membránam látky, ktoré potrebujú na správne fungovanie. Fosfatidylcholín môže dokonca pomôcť podporiť sliznicu žalúdka a dvanástnika pre zdravú podporu trávenia.

Pretože lipozómy sú tiež tvorené fosfolipidmi, môžu byť prospešné pre bunkové funkcie závislé od bunkovej membrány.

vitamin c

Ako užívať lipozomálny vitamín C?

Užívanie lipozomálneho vitamínu C je jednoduché a časovo menej náročné ako bežný vitamín C. Pri bežnom doplnku stravy musíte prehĺtať kapsuly alebo tablety dvakrát denne (ráno a večer), aby ste udržali hladinu v krvi.

Optimalizácia príjmu doplnkov, keď užívate lipozomálny-hydrogélový vitamín C, je v porovnaní s tým hračka: stačí ho užívať raz denne. Ukázalo sa, že lipozomálny-hydrogélový vitamín C podporuje hladiny vitamínu C v krvi približne 24 hodín.

Je vitamín C kyslý?

Vitamín C sa odborne nazýva kyselina askorbová a od prírody je to práve kyselina. Vysoké dávky kyslých látok, ako je vitamín C, môžu ovplyvniť ľudí s citlivým žalúdkom. Pufrované formy vitamínu C sú vo všeobecnosti lepšie ako nepufrované formy, najmä pri užívaní vysokých dávok.

Je lipozomálny vitamín C bezpečný?

Áno, lipozomálny vitamín C je bezpečný. V skutočnosti to môže byť pre niektorých jedincov lepšia voľba ako tradičný vitamín C. Je to preto, že človek nepotrebuje vysokú dávku vitamínu C, keď ho berie ako lipozóm, najmä lipozomálny hydrogél, kvôli jeho podstatne zvýšenej biologickej dostupnosti. V tehotenstve preukázal vitamín C bezpečnosť pri dávkach 1000 mg denne v klinických štúdiách; odporúča sa, aby dávky neprekračovali hornú hranicu 2000 mg denne. Pokročilejšie formy vitamínu C, ako je lipozomálny-hydrogélový vitamín C, vyžadujú výrazne nižšie dávky na dosiahnutie rovnakých výhod.

Koľko lipozomálneho vitamínu C by ste mali denne prijať?

Výhodou produktu lipozomálneho-hydrogélového vitamínu C je, že na dosiahnutie významného zvýšenia hladiny tohto dôležitého antioxidantu v tele nie je potrebné podávať vysoké dávky. Stačí len 350 mg denne a táto dávka zostane v krvnom obehu výrazne dlhšie, až 24 hodín nepretržitého zásobovania.

Môžete si vytvoriť vlastný lipozomálny vitamín C?

Na internete existuje niekoľko receptov, ako si vyrobiť vlastný “lipozomálny” vitamín C. Aj keď to môže znieť lákavo na vyskúšanie, mali by ste byť opatrní. Mnohé z týchto receptov a metód používaných na výrobu lipozomálneho vitamínu C nezískali overenie v rámci vysokokvalitného výskumu.

Skôr sa držte lipozomálneho vitamínu C, ktorý má podporu vo výskume, ktorý potvrdzuje jeho tvrdenia o biologickej dostupnosti.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29477224/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4861608/

https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2021/ra/d1ra06483e

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004072.pub3/full

https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-C/supplemental-forms

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň