Fenikel obyčajný je kvitnúca rastlina z čeľade mrkvovitej. Pochádza z pobrežia Stredozemného mora, ale v súčasnosti sa pestuje v mnohých častiach sveta. Pestuje sa pre jedlé výhonky, listy a semená. Fenikel má sladkú chuť podobnú anízu a používa sa v rôznych jedlách vrátane polievok, šalátov a pečeného mäsa. Cibuľka feniklovej rastliny sa často používa ako zelenina a môže sa konzumovať surová alebo varená. Semená feniklu sa používajú aj ako korenie a majú mierne sladkú chuť podobnú sladkému drievku.
Fenikel účinky
Fenikel je zdrojom energie, vitamínu C, vlákniny, draslíka a ďalších základných minerálov, ako je vápnik, fosfor a sodík. Poskytuje malé množstvo železa, horčíka, zinku, niacínu a vitamínu K. Ďalej obsahuje vitamíny skupiny B, beta karotén, vitamín A, flavonoly.
Je známe, že jedna porcia feniklu obsahuje takmer 20 percent dennej dávky vitamínu C, čo z neho robí pomerne bohatý zdroj tohto prospešného vitamínu našej stravy. Vitamín C zlepšuje celkové zdravie imunitného systému, produkuje a opravuje kožné tkanivá, pomáha pri tvorbe kolagénu a ako antioxidant chráni steny ciev pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré môžu často viesť k srdcovým ochoreniam.
Železo a histidín, aminokyselina nachádzajúca sa vo fenikle, sú užitočné pri liečbe anémie. Zatiaľ čo železo je hlavnou zložkou hemoglobínu, histidín stimuluje produkciu hemoglobínu a tiež pomáha pri tvorbe rôznych iných zložiek krvi.
Fenikel tiež môže podporiť sekréciu tráviacich a žalúdočných štiav, zmierniť zápaly v žalúdku a črevách a uľahčiť správne vstrebávanie živín z potravy. Okrem toho dokáže zmierniť zápchu a ochrániť telo pred širokým spektrom črevných ťažkostí, ktoré môžu prameniť z upchatia.
Fenikel nežiadúce účinky
Fenikel sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný, ak sa konzumuje v správnom množstve. U niektorých ľudí sa však môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky, ako je malé vyrážky alebo svrbenie. Fenikel môže v zriedkavých prípadoch spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť a záchvaty.
Fenikel pestovanie
Fenikel je odolná, trváca bylina so žltými kvetmi a perovitými listami. Najlepšie rastie na plnom slnku, no znesie aj mierny tieň. Môže dorásť až do výšky 180 centimetrov a má za sebou rozsiahlu históriu používania v kulinárskych tradíciách po celom svete. Fenikel sa dobre rozmnožuje koreňovou korunou aj semenom a v niektorých regiónoch sa považuje za invázny druh a burinu. Možno ho pestovať v záhradách a je široko dostupný ako dekoratívna záhradná rastlina.
Fenikel recepty
Fenikel má výraznú chuť, ktorá sa často označuje ako anízová. Má sladkú chuť, ktorá môže byť pri varení výraznejšia. Pri varení sa k feniklu môžete správať ako k hlavnej potravine, môžete ju variť, grilovať, gratinovať či konzumovať surovú v šalátoch.
Veľmi chutný je aj fenikel čaj, ktorý poskytuje dávky vitamínov a hydratáciu tela v jednom. Feniklový čaj sa vyrába vylúhovaním semien feniklu v horúcej vode. Feniklový čaj má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Často sa o ňom hovorí, že má sladkú a bylinkovú chuť s jemným nádychom mäty.
Zdroje:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-311/fennel
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-fennel.html
https://www.finegardening.com/article/how-to-grow-herb-fennel
https://www.mashed.com/352848/what-is-fennel-and-what-does-it-taste-like/