Hloh je kvitnúci ker z čeľade ruží. Jeho listy, bobule aj kvety majú liečivé účinky. Obsahujú chemické látky nazývané flavonoidy, ktoré majú antioxidačné účinky. Hloh bol používaný na liečbu srdcových chorôb už v 1. storočí. Začiatkom 19. storočia ho americkí lekári používali na liečbu porúch krvného obehu a respiračných chorôb. Najznámejšie odrody hlohu sú hloh obyčajný, hloh jednosemenný a hloh obecný.
Podľa čoho identifikujete hloh?
Hloh strom
Kôra je hnedosivá, uzlovitá a rozpukaná a vetvičky sú štíhle a hnedé a pokryté tŕňmi.
Hloh listy
Majú približne 6 cm na dĺžku a pozostávajú z ozubených lalokov, ktoré sa zarezávajú aspoň do polovice alebo „stredného rebra“. Pred padaním na jeseň zožltnú.
Hloh plody
Po opelení hmyzom sa z nich vyvinú veľké tmavočervené plody, ktoré obsahujú vitamín C, karotény, flavonoidy, triesloviny či pektíny.
Hloh obyčajný účinky
Veľmi známe a vedecky overené má hloh účinky v oblasti hrude a krvného obehu. Niektoré výskumy naznačujú, že bobule hlohu môžu znižovať krvný tlak tým, že pomáhajú rozširovať krvné cievy. Rovnako tiež môže užívanie hlohu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov.
Ľudia po stáročia používali bobule hlohu ako prostriedok na podporu trávenia. Môže pomôcť zmierniť zápchu a zvýšiť produkciu enzýmov potrebných na trávenie mastných a bielkovinových potravín.
V niektorých postupoch tradičnej medicíny ľudia bežne užívajú bobule hlohu spolu s inými tradičnými liekmi na srdcové zlyhanie. V kombinácii s konvenčnými liekmi na srdcové zlyhanie však môže byť škodlivý.
Hloh čaj
Čaj z hlohu sa vyrába z listov, kvetov a bobúľ rastliny. Po stáročia sa používa v tradičnej čínskej medicíne a európskej ľudovej medicíne. Hloh možno použiť aj na liečbu tráviacich problémov, úzkosti a nespavosti.
Príprava čaju z hlohu je jednoduchá. Môžete použiť čerstvé alebo sušené plody, listy a kvety. Hlohové čajové vrecúška tiež nájdete aj vo väčšine obchodov so zdravou výživou.
Na prípravu čaju z hlohu jednoducho pridajte 1-2 čajové lyžičky sušených listov alebo plodov hlohu do šálky s vriacou vodou a lúhujte 5-10 minút. Hlohový čaj môžete podľa potreby osladiť medom.
Zdroje:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-527/hawthorn
https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/british-trees/a-z-of-british-trees/hawthorn/