Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

Hloh obyčajný – účinky na zdravie

hloh

Hloh je kvitnúci ker z čeľade ruží. Jeho listy, bobule aj kvety majú liečivé účinky. Obsahujú chemické látky nazývané flavonoidy, ktoré majú antioxidačné účinky. Hloh bol používaný na liečbu srdcových chorôb už v 1. storočí. Začiatkom 19. storočia ho americkí lekári používali na liečbu porúch krvného obehu a respiračných chorôb. Najznámejšie odrody hlohu sú hloh obyčajný, hloh jednosemenný a hloh obecný.

Podľa čoho identifikujete hloh?

Hloh strom

Kôra je hnedosivá, uzlovitá a rozpukaná a vetvičky sú štíhle a hnedé a pokryté tŕňmi.

Hloh listy

Majú približne 6 cm na dĺžku a pozostávajú z ozubených lalokov, ktoré sa zarezávajú aspoň do polovice alebo „stredného rebra“. Pred padaním na jeseň zožltnú.

Hloh plody

Po opelení hmyzom sa z nich vyvinú veľké tmavočervené plody, ktoré obsahujú vitamín C, karotény, flavonoidy, triesloviny či pektíny.

Hloh obyčajný účinky

Veľmi známe a vedecky overené má hloh účinky v oblasti hrude a krvného obehu. Niektoré výskumy naznačujú, že bobule hlohu môžu znižovať krvný tlak tým, že pomáhajú rozširovať krvné cievy. Rovnako tiež môže užívanie hlohu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov.

Ľudia po stáročia používali bobule hlohu ako prostriedok na podporu trávenia. Môže pomôcť zmierniť zápchu a zvýšiť produkciu enzýmov potrebných na trávenie mastných a bielkovinových potravín.

V niektorých postupoch tradičnej medicíny ľudia bežne užívajú bobule hlohu spolu s inými tradičnými liekmi na srdcové zlyhanie. V kombinácii s konvenčnými liekmi na srdcové zlyhanie však môže byť škodlivý.

Hloh čaj

Čaj z hlohu sa vyrába z listov, kvetov a bobúľ rastliny. Po stáročia sa používa v tradičnej čínskej medicíne a európskej ľudovej medicíne. Hloh možno použiť aj na liečbu tráviacich problémov, úzkosti a nespavosti.

Príprava čaju z hlohu je jednoduchá. Môžete použiť čerstvé alebo sušené plody, listy a kvety. Hlohové čajové vrecúška tiež nájdete aj vo väčšine obchodov so zdravou výživou.

Na prípravu čaju z hlohu jednoducho pridajte 1-2 čajové lyžičky sušených listov alebo plodov hlohu do šálky s vriacou vodou a lúhujte 5-10 minút. Hlohový čaj môžete podľa potreby osladiť medom.

Zdroje:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-527/hawthorn
https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/british-trees/a-z-of-british-trees/hawthorn/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných