Bylinky Prírodná lekáreň

Najzdravšie bylinky Slovenska

Bylinky

Prírodné bohatstvo sa používa v ľudovom liečiteľstve už stovky rokov. Naše staré mamy považujú bylinky za liečivé zlato, najmä pre ich pozitívne benefity, ktoré v sebe nesú. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie liečivé bylinky od A po Z, ktoré môžete nájsť vo voľnej prírode či v obchodoch. Najlepšie je pripraviť si z nich čaj alebo odvar, ktorý má blahodarné účinky na telo i dušu. Na čo slúžia a čím sú pre telo benefitom?

Alchemika

Alchemika má vysoko antioxidačné a protizápalové účinky. Okrem iného priaznivo pôsobí na uvoľnenie kŕčov či zastavenie krvácania. Je vhodná aj pri chrípke, nakoľko dokáže bojovať s baktériami aj vírusmi.

Baza

Baza je bylina, ktorá sa často používa v ayurvéde a tradičnej čínskej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov. Baza sa považuje za nootropikum, čo znamená, že má pozitívne účinky na mozog, zlepšenie pamäte, koncentráciu či schopnosť učiť sa.

Divozel

Divozel obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh a znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Okrem toho môže pomôcť znížiť stres a napätie v tele, čo môže prispievať k celkovému zlepšeniu zdravia, čo znamená, že môže pomôcť posilniť aj imunitný systém.

Hloh

Hloh sa považuje za srdcovú bylinu, pretože môže pomôcť znížiť krvný tlak a cholesterol, a tiež zlepšiť krvný obeh. Obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Hloh sa tiež používa na úľavu od bolesti, najmä v prípade bolesti hlavy a bolesti kĺbov.

Ligurček

Ligurček má silné protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesti kĺbov a znížiť riziko vzniku infekcií či baktérií. Tiež sa používa na liečbu tráviacich problémov, ako je nadúvanie, kŕče a zápcha.

Maliník

Maliník je rastlina, ktorá produkuje maliny, no na jeho listy sa často zabúda. Malinové listy sú vynikajúcim pomocníkom pri zažívacích problémoch, znižujú horúčku, podporujú potenie a pôsobia protizápalovo. Okrem iného sú vhodné pre tehotné ženy vo vysokom štádiu tehotenstva, pretože stimulujú svaly maternice.

Materina dúška

Materina dúškarelaxačné účinky, pretože môže pomôcť znižovať stres a napätie v tele. Používa sa tiež na úľavu od bolesti hlavy, pretože môže pomôcť zmierniť bolestivé príznaky. Má antidepresívne účinky, pretože môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť depresiu.

Mäta

Listy mäty sa často používajú v kuchyni ako korenine, ale tiež sa používajú v tradičnej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov. Mätaanalgetické účinky, preto sa často používa na úľavu od bolesti hlavy a migrény. Používa sa aj na liečbu tráviacich problémov, ako je nadúvanie, kŕče a zápcha.

liečivé bylinky

Medovka

Medovkasilné hojivé účinky, preto sa často používa na liečbu rán, popálenín, odrenín a iných kožných problémov. Má aj silné antimikrobiálne účinky, ktoré môžu pomôcť zničiť baktérie a vírusy a tým znížiť riziko infekcií. Okrem toho má silné protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesti a znížiť riziko vzniku infekcií.

Myší chvost

Myší chvost sa používa na liečbu menštruačných problémov, ako sú bolesti v oblasti vaječníkov či hlavy a silné krvácanie. Používa sa tiež na liečbu tráviacich problémov, ako je nadúvanie, kŕče a zápcha.

Palina

Palina obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Podporuje trávenie, pomáha pri nadúvaní a plynatosti, zmierňuje kŕče a takisto má pozitívny účinok pri potravinových otravách.

Praslička

Vďaka vysokému obsahu kremíka sa pitie odvaru z prasličky odporúča aj tým, ktorí chcú podporiť pevnosť svojich kostí. Má tiež priaznivý vplyv na stav pokožky, vlasov, nechtov a kostí. Okrem toho regeneračné a antiseptické účinky prasličky pomáhajú urýchliť hojenie kožného tkaniva.

Púpava

Horčiny obsiahnuté v púpave lekárskej pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach a povzbudzujú chuť do jedla. Koreň z púpavy obsahuje navyše inulín, ktorý pomáha pankreasu regulovať hladinu cukru v krvi. Používa sa pri liečbe cukrovky, upravuje funkciu pankreasu a žlčníka a zanedbateľné nie sú ani jeho močopudné účinky.

Rebarbora

Pokiaľ ide o účinky rebarbory, táto rastlina má močopudný efekt, podporuje metabolizmus, pomáha pri zápche, detoxikuje organizmus, posilňuje krvotvorbu, viaže na seba tuk, aktivuje energiu buniek a údajne posilňuje tiež svaly, kosti a nervy.

Repík

Repík lekársky s obľubou používali už starovekí liečitelia. Najväčšiu popularitu mu priniesli jeho detoxikačné a regeneračné účinky na pečeň. Zvonku slúži ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a mandlí, k výplachu nosa pri silnej nádche, ale tiež k obkladom pri poškodení kože a ako prísada do kúpeľa. Vonkajšie použitie vo forme odvaru, tinktúry, oleja alebo masti je vhodné pri problémoch s pokožkou a na urýchlenie hojenia rán a jaziev.

Skorocel

Skorocel obsahuje vápnik a veľké množstvá vitamínov A, C a K. Bojuje proti horúčke a najrôznejším zápalom – od zubov až po močové ústrojenstvo. Zlepšuje tiež kvalitu vlasov a pleti. Niektoré zdroje tiež uvádzajú jeho afrodiziakálne účinky a tiež schopnosť potlačiť chuť na cigarety pri odvykaní od fajčenia.

Zlatobyľ

Zlatobyľ má diuretické účinky, pomáha na lepšiu močopudnosť a prečistenie močových ciest. Využíva sa aj pri akútnych a chronických ochoreniach obličiek, taktiež pre posilnenie fungovania močového mechúra. Pomôcť môže aj pri piesku v obličkách a obličkových kameňoch.

Žihľava

Listy žihľavy zmierňujú bolesti žalúdka, pomáhajú pri menštruačných ťažkostiach a odvodňujú organizmus, takže môžu podporiť chudnutie. Tiež zlepšujú stav pokožky a prospešné účinky má žihľava aj na vlasy, pretože podporuje ich rast.

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných